gebze temizlik, temizlik şirketiEn pis mikropları barındıran 25 yer – ENMİS Temizlik ve Sosyal Hizmetler

Evimiz
Evimizdeyken mikrop kapmaya çok daha elverişliyiz ve mikroplardan korunmak adına dışarıda gösterdiğimiz titizliği evimizde göstermiyoruz. Hemen hepimiz dışarıda bir kapı açarken dirsek ya da ayaklarımızla açarken, evde bunu yapmayı düşünmüyoruz bile.

Mutfak lavabosu
Araştırma sonucunda ortaya çıkan verilerden birisi; tuvaletinizde santimetreye 100 mikrop düşerken bu miktar lavabonuzda 100.000!

Bulaşık süngeri
Mutfağınızın adeta bir mikrop yuvası olmasının başka bir sebebi de, bulaşık bezi, süngeri gibi bilimum mutfak eşyası. Araştırmalar sonucunda, 8 farklı örneğin % 60’ında gribal enfeksiyona yol açan virüs, 38 örneğin % 32’sinde zatürre ve kan dolaşımı enfeksiyonlarına yol açan MRSA virüsü, % 10’unda tifo ve %32’sinde koli basili örnekleri tespit edildi.
Çözüm ise; mutfak havlusunu her kullanıştan sonra yıkamamız ya da hepimiz için daha kolay yolu, bezi, çamaşır suyu ile lavaboda hızlıca yıkamak olabilir.

Banyo havluları
Aslında mutfak için neler dediysek, aynı şeyler banyo için de geçerli. Şayet banyo havlularınızı insanlarla paylaşıyorsanız, havluyla beraber birçok şeyi de paylaşıyorsunuz demektir ki bunlar da mikroplardır.
Çözüm ise çok basit; havlularınız size özel olmalı ve mümkün olduğunca çok yıkamalısınız.
Tuvaletimizin bazı bölgeleri
Araştırmalar gösteriyor ki, klozetin sifonunu her çektiğinizde, klozetteki su 2 metreye kadar sıçrıyor. Bu da demek oluyor ki o çevredeki herhangi bir eşyayla temas ediyor. Sonuç olarak mikroplar çevreye yayılıyor. Bu riski en aza indirmek için ise, steril olması gereken malzemeleri (havlu, diş fırçası) belirli bir yükseklikte tutup, diş fırçasının ağzını kapatmak.
Sıvı sabun kabı
Sıvı sabunlar sterilize edici ya da dezenfekte edici bir ürün değil, temizlik ürünüdür. Ve temizleyicilerin amacı mikropları öldürmek değil, toplanmalarını engellemektir. Bu kulağa saçma geliyor olabilir ancak yine de tam hijyenin sağlanması için sıvı sabunu kullandıktan sonra sabun kabını ve çubuğunu temizlemek gerekmektedir.
Çamaşır makinesi
Öncelikle şu bilgi için kendinizi hazırlayın. ‘Çoğu mikrop yıkamada değil, kurutma sırasında ölür.’ Aslında siz temiz çamaşırlarınızı makineden toplarken – şayet elleriniz temiz değilse- hem onlara mikrop bulaştırmış, hem çamaşırlardaki mikrobu almış oluyorsunuz. Çözüm ise ellerimizi iyice yıkamakta.
İşyerimiz
Mikropların en fazla cirit attığı yerlerden birisi de ofisler. Yapılan birçok araştırma sonucunda ofislerin tam bir mikrop cenneti olduğuna kanaat getirilmiştir. Çalışmaların birinde zararsız bir virüs sabah vakti bir bina girişinin kapısına bulaştırılıyor ve sonra virüsün yayılma hızı izleniyor. Bir diğerinde ise yine işe başlama saatinde bir çalışanın eline bulaştırılıyor. Sonuç iki durumda da hemen hemen aynı: Öğle yemeği saati geldiğinde, virüs her yerde.
Dinlenme odası
Mikropların dinlenme odasına yayılma süresi 2 saat. Kahve makinesi, buzdolabının kapısı ya da mikrodalga fırın ise mikroplarla buluşabileceğiniz başlıca yerler.Çözüm ise sizin sinir katsayınıza göre değişir. Evden kendi kahvenizi getirebilip, fırını hiç kullanmayabilirsiniz. Ancak ofis ortamından faydalanmak istiyorsanız, gün içinde bol bol ellerinizi yıkamanız tavsiye edilir.

Ofis tuvaleti
Ortak dinlenme odasından sonra, tuvaletler de ofislerde mikroplar için adeta sıcak bir yuva. Korunmak için ise tuvaleti her kullandığımızda ellerimizi iyice yıkayıp, kapıları peçetelerle açmak klasik ama etkili yöntemdir.
Ofis eşyaları
İş gününün sonlarına doğru mikroplar artık her yere yayılmıştır ve olası suçlular belli olmaya başladı. Dokunduğun her şey!
Çözüm mü? En basitinden bolca ıslak mendil.
Mikroplar nerede olur bölüm 3: Arabamız
Mikropların ev ile iş arasında taşınmasını sağlayacak en güzel şey arabadır. Hele bir de çocuğunuz varsa ortalık daha da karışır. En iyisi siz arabaya bindiğiniz anda ıslak mendili elden ele dolaştırın.
Arabanın koltukları
Araba koltukları mikropların namının yürüdüğü güzel mekanlardan birisidir. İşin gerçeği çocuklu ailelerin tuvaletleri, arabalarından daha dezenfekte yerlerdir. Bunun kaynağı ise çocuklarınızın ‘kirli’ elleridir. Başetmek istiyorsanız meseleye çocuklarınızı steril tutarak başlayacaksınız.
Direksiyon, göstergeler, emniyet kemeri
Çocukların oturdukları yerler dışında da, arabada sağlığı tehdit edici birçok alan bulunmakta. Bunlardan başlıcaları direksiyon, göstergeler ve emniyet kemeri, kapı koludur. Bu yerleri dezenfekte mendillerle aşağı doğru silerek biraz olsun mikropları uzak tutabilirsiniz.
Mikroplar nerede olur Eşyalarımız
Tabi ki her gün kullandığımız eşyalarımız da bu kirlenmeden nasibini alacaktı. Ve yere koyduğumuz eşyalar da.
Cep telefonu
Sürekli elimizdeler. Yürürken, yemek yerken, tuvaletteyken… Bunun yanında bir o kadar da çevremizdeki insanların da rahatlıkla kullanması durumu var. Yapılan araştırmalar da her 6 telefonun 1’inde tehlikeli mikropların olduğunu söylüyor.
Sırt çantası ve cüzdan
Sırt çantalarımız da gün içinde birçok farklı ortamda bulunarak mikropları toplama konusunda başı çekiyor. Bazen yerlerde sürünürken, bazen içinden çıkanlarla bizi şaşırtır. Çözümü ise çantayı kapının dışında bırakmak ya da eve girince askıya takmak.
Ayakkabı
Asansör trabzanları ve düğmeleri:
Son zamanda yapılan araştırmalara göre, asansör trabzanları ve düğmeler tuvaletlerdeki lavaboların ve restaurantlardaki masaların gerisinde kalıyor. Bilim adamları asansör trabzanlarını saran sert kauçuk kaplamayı test ettiler ve gıda, kan, sümük, idrar ve dışkı gibi birçok kötü maddenin buraya bulaştığını tespit ettiler. Ayrıca E.coli ve üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açan mikropların da buralarda barındığını belirlediler. Asansöre bindiğinizde içerdeki trabzanlara dokunmamanız sağlığınız açısından daya faydalı.
Para:
2002 yılında Batı Ohio’da yapılan araştırmaya göre, 1 dolarlık kağıt paraların yüzde 94’ünde hastalığa yol açan bakteriler bulunduğu tespit edildi. İngiltere’de yapılan başka bir araştırma ise problemin evrensel olduğunu ortaya çıkardı. Bilim adamları, paraların ve kredi kartlarının üzerinde dışkıyla ilgili bakteri olup olmadığını incelediler. Tahmin edildiği gibi, kredi kartlarının yüzde 8’i ve kağıt paraların yüzde 6’sında dışkıyla ilgili bakteriler bulunduğunu belirlediler. Aynı şekilde gün boyunca elden ele gezen bozuk paralarda da birçok bakteri, virüs ve mantar kalıntıları bulunuyor.

Markete gittiğinizde alışveriş boyunca temas halinde olduğunuz alışveriş arabaları farklı farklı kişiler tarafından kullanıldığı için mikropludurlar.

Elinize ve hatta aldığınız yiyeceklere rahatça bulaşabilen bu mikroplardan arınmanın en basit yolu aldınız yiyecekleri iyice yıkamanız ve alışverişten eve geldiğinizde aldığınız yiyeceklere dokunmadan önce elinizi güzelce sabunlamanızdır…

Toplu taşıma araçlarında tutunmak için kullanılan araç ve malzemeleri, İnternet kafeler, hamam terklikleri, umumi mekanların kapı kolları gibi malzemeler toplum sağlığını tehdit eden unsurlar olduğuna göre dolmuşlari belediye otobüsleri, İnternet kafeler araç ve mekanlarda düzenli temizlik yapmalarını sağlayıcı önlemler alınmalı ve hamamlarda ise kullan terlik gibi çözümler üretilmelidir.
Bankamatikler
Para çektiğiniz bankamatiklerin içerdikleri mikroplar nedeniyle adeta bir tuvaletten farksız olduğunu biliyor musunuz? Hijyen sağlanmayan, dezenfekte edilmeyen bankamatiklerden para çekenler ise insan dışkısında bulunan mikroplardan menenjite yol açan ya da akciğer rahatsızlıklarına neden olan onlarca mikrop ve virüsün tehdidi altında!Para çekmek için kullandığınız bankamatiklerin (ATM) ya da işlem yaptırmak için ziyaret ettiğiniz banka şubelerinin eğer doğru hijyen sağlanmaz ise içerdiği mikrop ve virüsler ile tuvaletten farksız olduğunu biliyor muydunuz?
Çöp kutuları:
Mutfak ve Banyolarda bulunan çöp kutularını detaylı temizlemeniz gerekiyor.Çamaşır suyu katkılı bir temizlik ürünüyle çöp kovasının içine dökün veya spreyle sıkın. 15 dakika kadar bekletin. Sonra silerek temizleyip bol su ile durulayın. Yeni bir çöp torbası yerleştirmeden önce içerisindeki nemin kurumasını bekleyin.
Buzdolabı:
Göremediğiniz yerlerin tozlandığını atlayabilirsiniz. Bunların arasında buzdolabı üst kısım, alt kısım ve tutacaklarını temizlemeyi unutmayın.
Kaynak : http://www.cnnturk.com/fotogaleri/saglik/en-pis-mikroplari-barindiran-25-yer?page=25
istanbul temizlik, istanbul temizlik şirketi, temizlik firması, temizlik şirketi Call Now Button